Príprava nehnuteľnosti na predaj

  • 1

Príprava nehnuteľnosti na predaj je dôležitou fázou pri predaji i vašej nehnuteľnosti. V článku sa dozviete:

  • prečo sa niektoré nehnuteľnosti predávajú rýchlejšie zatiaľ čo iné ležia na webových stránkach,
  • či je vždy potrebné pripraviť nehnuteľnosť na predaj,
  • prečo sa oplatí pripraviť byt či dom na predaj, keď si ho každý kupujúci upraví po kúpe podľa svojich predstáv.

„Kupujúci vedia len to čo vidia.“

Na prípravu vašej nehnuteľnosti na predaj je potrebné vynaložiť určité úsilie (alebo aj prenájom – pre jednotnosť budeme používať slovo „predaj“, ale všetko čo sa tu dozviete sa bude zároveň vzťahovať i na prenájom). Teraz sa pozrieme bližšie čo všetko je potrebné urobiť, aby bola vaša nehnuteľnosť pripravená na predaj.

Príbeh nejednej nehnuteľnosti

Ľudia majú tendenciu zbierať v priebehu rokov nespočetné množstvo predmetov. Medzi hlavné dôvody, pre ktoré si chvú veci ponechať patrí emocionálna náklonnosť, zámer opätovne ich použiť alebo ich v budúcnosti opraviť prípadne ich odovzdať niekomu inému komu sa možno hodia. Ak ste však veci viac ako rok nepoužívali, pravdepodobne ich nepotrebujete.  Preto je dôležité „zbaviť sa“ týchto vecí užitočným spôsobom.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetko okolo prípravy je veľmi pracné a náročné avšak skôr či neskôr by ste to museli urobiť tak či tak kedže ste sa rozhodli predať vašu nehnuteľnosť.

Úplným základom je odstrániť a vyčistiť všetko čo by mohlo potencionálneho klienta zbytočne rozptyľovať. Odstráňte knihy z knižníc, veci z kuchynskej linky. Základné predmety každodennej potreby. Môžete ich uložiť do malých škatúľ a umiestniť do skrine. Tento proces môžete zároveň považovať za veľmi efektívny začiatok vášho balenia.

Keď kupujúci uvidí všetko usporiadané do posledného detailu, ukazuje to, že sa o svoje veci dobre staráte a tým pádom sa dobre staráte aj o predmetnú nehnuteľnosť.

Vymaľovať či nevymaľovať

Veľa klientov sa nás často pýta čo všetko je potrebné urobiť pred predajom. Najčastejšia otázka býva ohľadom maľovania. Vzhľadom k tomu, že potrebujeme vyzdvihnúť tie najlepšie vlastnosti každej nehnuteľnosti je viac ako žiaduce dbať na každý detail. A preto ak má stena diery, opravte ich. Ak netesnia kohútiky a dvierka sa zle zatvárajú, opravte ich. Ak sa zasekávajú kuchynské zásuvky, opravte ich. Verte mi, že posledné po čom túžite pri obhliadke je, aby niekomu zostali v ruke dvierka alebo kľučka od dverí.

Čo sa týka samotného maľovania, zvážte ho. Neutrálne odtiene a biela sa považujú za jednoduché a nadčasové, no zároveň bezpečné. Mnohí ľudia automaticky maľujú svoje steny nabielo, predovšetkým v malých miestnostiach, kedže si myslia, že vďaka svetlým tónom budú malé miestnosti pôsobiť väčšie. Steny by mali byť neutrálne a čisté a to najmä vtedy ak sú momentálne fialové alebo oranžové.  Nedávajte kupujúcim žiadny dôvod, aby si pamätali váš domov ako „ten s oranžovou obývačkou a plyšovým tigrom“.

Rozžiarte váš domov

Chcete, aby bola skúsenosť kupujúceho čo najpozitívnejšia. Zapnite svetlá (vypálené žiarovky vymeňte za nové), zdvihnite žalúzie a aby som nezabudla, vyleštite vodovodné batérie. Každá nehnuteľnosť vyzerá lepšie keď sú izby svetlé a čisté. Vždy sa uistite, že všetok prach je odstránený nielen na nábytku, ale aj pod ním.

Kuchyne a kúpeľne sú vždy veľkým predajným artiklom pre mnohých kupujúcich a preto ich urobte čo najčistejšie a najprehľadnejšie. Odstráňte z linky koreničky, kávovary, kuchynské utierky, košík s prezretými banánmi.

A to platí aj pre kúpeľňu. Všetky poloprázdne šampóny a sprchové gély musia ísť preč. A spolu s nimi aj pracie prášky, aviváže, použité uteráky. Kúpeľňa musí byť čistá, voňavá a bez vodného kameňa s vyleštenými batériami.

Keď nepomôže ani vyleštená batéria

Zabudnite na neumyté riady v dreze. Naplnenú umývačku riadu, rozvarenú večeru na sporáku. Usteľte posteľ. Ale tak naozaj, nie iba trochu natriasť paplón. Ak máte domáceho miláčika upracte aj jeho priestor, tak ako keď k vám prišiel prvý deň.

Posledný krok

Keď budete mať všetko pripravené spravte si svoju vlastnú obhliadku, aby ste vedeli aký zážitok ponúkate potencionálnemu kupujúcemu. Sústreďte sa ako je usporiadaný nábytok, či vás niečo neruší, či ste na niečo nezabudli, prípadne či sa nedá niečo za pomoci malého úsilia vylepšiť.

V poslednom kroku sa uistite, že číslo vášho domu je jasne vidieť a že na zvončeku máte riadne označené vaše meno.  Spravte z vašej obhliadky zážitok.

Vieme, že predaj nehnuteľnosti je proces, ktorý pozostáva z veľkého množstva malých a veľkých rozhodnutí a že konečným výsledkom je súčet všetkých z nich. Ak by ste si nevedeli dať rady, prípadne by ste mali nejaké otázky rada sa s vami stretnem na nezáväznej bezplatnej konzultácii.

Radi vám poradíme alebo pomôžeme.

Compare listings

Compare